Gramy w zielone
Nasze przedsiębiorstwo od zawsze było świadome swojej odpowiedzialności wobec kolejnych pokoleń. Motywuje nas ona do podejmowania wielu działań mających na celu ochronę środowiska. Kierujemy się strategią składającą się z trzech ważnych kroków: kalkulacja - redukcja - kompensacja.
KALKULACJA
Każdego roku obliczamy emisję CO2 oddziałów firmy Hörmann, uwzględniając przy tym także wytworzone tam produkty (ślad węglowy przedsiębiorstwa). Jest to podstawą naszej strategii ochrony klimatu i pozwala zidentyfikować źródła emisji CO2 oraz określić obszary do optymalizacji.
REDUKCJA
Ograniczamy emisję dwutlenku węgla wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Dzięki wielu większym i mniejszym działaniom ograniczamy nasz ślad węglowy. Redukcja bądź bezpośrednie uniknięcie emisji to, naszym zdaniem, kluczowa kwestia.
KOMPENSACJA
Pozostałą emisję CO2 kompensujemy za pomocą projektów, które mają na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu i są certyfikowane na zgodność ze standardem VCS (Verified Carbon Standard). Dzięki temu nasze produkty są neutralne dla środowiska.
Kalkulacja
Ochrona klimatu zaczyna się u nas od małych działań. Dlatego nieustannie zadajemy sobie pytanie, co powinniśmy zoptymalizować, aby zaoszczędzić więcej energii i jeszcze świadomiej obchodzić się z dostępnymi surowcami. Każdego roku obliczamy emisję dwutlenku węgla, czyli tzw. ślad węglowy naszych oddziałów i wytworzonych tam produktów. Obliczenia te opierają się na międzynarodowych standardach emisji gazów cieplarnianych (Greenhouse Gas Protocol, w skrócie GHGP) i uwzględniają trzy obszary, które obejmują bezpośrednie i pośrednie źródła emisji związane z naszym przedsiębiorstwem, dzięki czemu otrzymujemy pełny obraz sytuacji. W przypadku niektórych produktów dokonujemy jeszcze bardziej szczegółowej analizy i obliczamy dodatkowo ślad węglowy produktu (Product Carbon Footprint), również z uwzględnieniem wszystkich trzech obszarów.
Obszar 1 — emisje bezpośrednie
Obszar ten obejmuje wszystkie emisje, które powstają w naszym przedsiębiorstwie i na które w związku z tym możemy bezpośrednio wpływać. Zaliczamy do niego przykładowo zużycie paliwa floty samochodowej, a także emisje powstałe w wyniku chemicznych i fizycznych procesów produkcyjnych zachodzących podczas lakierowania i powlekania. Poprzez efektywne wykorzystanie energii i paliw, jak również zapobieganie stratom ciepła wiele lat temu znacznie obniżyliśmy nasze zużycie energii.
Obszar 2 — emisje pośrednie
Do tej grupy zaliczane są pośrednie emisje dwutlenku węgla, które powstają u zewnętrznych dostawców energii na skutek spalania paliw kopalnych do systemów centralnego ogrzewania lub chłodzenia oraz podczas produkcji prądu i pary. Na ten obszar wpływać możemy poprzez wybór operatora i taryfy energii elektrycznej. Wraz z przejściem na prąd pochodzący z odnawialnych źródeł energii już w 2017 r. we wszystkich naszych przedstawicielstwach w Niemczech osiągnęliśmy neutralny bilans CO2. We wszystkich innych krajach, tam gdzie jest to możliwe, również korzystamy z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł.
Obszar 3 — emisje pośrednie
Do tego obszaru zaliczamy wszystkie emisje CO2 niepodlegające naszej bezpośredniej kontroli. Emisje te mają swoje źródło w poprzednim lub następnym łańcuchu przetwarzania bądź łańcuchu logistycznym, jednak postanowiliśmy wziąć je również pod uwagę. Uwzględniamy tutaj z jednej strony wszystkie emisje, które powstały na skutek pozyskania, a także produkcji wykorzystywanych bądź dalej przez nas przetwarzanych surowców i materiałów. Z drugiej strony grupa ta obejmuje także emisje związane z dostawą naszych produktów do klientów.
Redukcja
Prąd pochodzący w 100% z odnawialnych źródeł energii
Już od 2012 r. nasze przedstawicielstwa w Niemczech pozyskiwały energię ze źródeł odnawialnych od operatora NATURSTROM. Początkowo energia ta pokrywała 40%, a z czasem 70% całego zapotrzebowania na energię elektryczną. Od 2017 r. wszystkie oddziały grupy Hörmann w Niemczech (zarówno przedstawicielstwa handlowe jak i zakłady produkcyjne), a także wszystkie spółki zależne korzystają z energii elektrycznej pochodzącej w 100% z odnawialnych źródeł.
Prąd dostarczany przez firmę NATURSTROM pozyskiwany jest całkowicie z wody, wiatru i słońca.
Dbałość o zasoby i poprawa ochrony klimatu
Firma Hörmann w Niemczech pokrywa swoje zapotrzebowanie na energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
Jednocześnie podejmujemy wiele innych działań mających na celu dbałość o zasoby oraz poprawę ochrony klimatu:
✓ zamiana oleju opałowego na gaz
✓ wykorzystanie elektrociepłowni blokowych
✓ certyfikowany system zarządzania energią
✓ energooszczędne oświetlenie LED
✓ stacje ładowania baterii
✓ neutralne dla klimatu przesyłki pocztowe
Kompensacja pozostałej emisji
Kompensacja emisji dwutlenku węgla jest ważną częścią naszej strategii ochrony klimatu. Wpierając projekty mające na celu jego ochronę we współpracy z ClimatePartner kompensujemy rocznie ponad 100 000 ton CO2.
Udowodniono, że projekty ochrony klimatu ograniczają emisję gazów cieplarnianych i stanowią istotny wkład w walce z globalnym ociepleniem. Angażując się w tego typu działania wspieramy także zrównoważony rozwój państw, w których przeprowadzane są projekty. Dzieje się to m.in. poprzez rozbudowę lokalnej infrastruktury, tworzenie nowych miejsc pracy czy ochronę różnorodności biologicznej.
Zalesianie w Guanaré (Urugwaj)
Celem projektu jest przeobrażenie w las użytkowy znajdującego się na wschodzie Urugwaju zdegradowanego pastwiska o powierzchni około 22 tys. ha. Umożliwi to regenerację wyeksploatowanego wcześniej podłoża, a w dalszej przyszłości przyczyni się zarówno do ograniczenia zużycia wody i składników odżywczych, jak i ograniczenia erozji gleby.
Energia wiatrowa w Bhachau (Indie)
14 turbin wiatrowych znajdujących się na farmie wiatrowej w stanie Gujurat produkuje rocznie 64 400 MWh ekologicznego prądu. Dzięki temu energia odnawialna zastąpi dominujący w koszyku energetycznym prąd z paliw kopalnych.
Elektrownia wiatrowa w Tuppadahalli
W ramach tego projektu w wielu elektrowniach wiatrowych w Indiach produkowany jest prąd, który następnie zasila indyjską sieć. Korzystają z tego mieszkańcy regionów, w których wcześniej nie było stałych dostaw energii elektrycznej.
Oprócz ulepszenia dostępu do energii elektrycznej projekt tworzy również długoterminowe możliwości zatrudnienia dla lokalnej społeczności, m.in. przy budowie i eksploatacji turbin wiatrowych.
Ekologiczne produkty z myślą o zrównoważonych projektach
Od pozyskania surowców poprzez produkcję aż po logistykę transportu – myślenie o środowisku i ochrona zasobów naturalnych towarzyszą nam na każdym etapie prowadzonej działalności.
Już dziś Hörmann produkuje ekologicznie. Certyfikowana stolarka budowlana
(np. drzwi wielofunkcyjne) powstaje z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i jest wykorzystywana w innowacyjnych projektach budowlanych. Doskonałym przykładem uwzględnienia tych zasad w realizowanych inwestycjach są budynki firmy Unilever i redakcji gazety "Der Spiegel" w portowej dzielnicy Hamburga.
Produkty oznaczone logo Hörmann wykorzystywane są również w projektach mających na celu ochronę klimatu. Dotyczy to na przykład drzwi stalowych firmy Hörmann stosowanych w turbinach wiatrowych.